Vetranie v letných horúčavách

Ako vetrať v letných horúčavách? Tipy od Zelenej Klímy Šaľa

Vetranie v letných horúčavách? Na túto otázku nie je až taká jednoduchá odpoveď. Prečítajte si pár tipov ako vetrať, aby ste si neprehrievali, ale chladili domácnosť.

Vetranie s rekuperáciou

Ak máte dom, alebo byt osadený rekuperačnou jednotkou s núteným vetraním, tak je asi odpoveď najjednoduchšia: počas dňa vetrajte rekuperáciou. Rekuperačná jednotka vo výmenníku dochladzuje nasávaný vzduch. Prestup tepelnej energie je tu opačný ako pri vetraní v zimných mesiacoch. Takže počas horúčav vetrajte rekuperáciou – dochladzujete tak vzduch privádzaný do domácnosti. Počas noci je vhodnejšie vypnúť rekuperáciu, aby ste zbytočne nedohrievali vháňaný vzduch. Na nočné vetranie si prečítajte tipy uvedené nižšie.

Vetranie bez rekuperácie

Väčšina z nás býva v domácnostiach, kde nie je osadená lokálna alebo centrálna rekuperačná jednotka.

Pár zásad pri vetraní v letných horúčavách:

  • Ak sa počas dňa nikto nezdržuje v domácnosti, tak je vhodné zavrieť všetky okná, aby Vám nevnikal dnu teplý vzduch z vonka. Teplota vzduchu na slnečnej fasáde môže dosahovať aj viac ako 40 stupňov, aj napriek tomu, že v tieni je „iba“ 30 stupňov Celzia.
  • Ak sa zdržujete počas celého dňa v domácnosti je vhodné vetrať tak ako v zime: Krátko a intenzívne, na 3 až 5 minút otvoriť čo najviac okien a dverí. Odvetráte tak vydýchaný vzduch a zároveň aj vlhkosť. Nezabúdajte vetrať pravidelne.
  • Ak neviete zniesť dusno v interiéri a potrebujete mať otvorené okno, otvorte to okno na ktoré aktuálne nesvieti slnko (na severnej alebo východnej strane), alebo skúste použiť ventilátor.
  • Ak bývate v menšom byte a máte okná orientované na jednu svetovú stranu, môžte použiť na vetranie počas horúčav aj vchodové dvere.

Tipy na schladenie domácnosti v letných horúčavách:

  • Vetrajte v noci
  • Na noc otvorte všetko čo sa dá – okná, balkóny, dvere… Prirodzene tak schladíte svoju domácnosť. Panelové bytové domy majú nakumulované obrovské množstvo tepelnej energie v betónových nosných konštrukciach. Využite prirodzené nočné schladenie na zníženie nakumulovanej tepelnej energie.
  • Zároveň sa pri nočnom prirodzenom chladení odparuje aj prebytočná vlhkosť. Takže v noci odčerpáte z domácnosti nielen teplo, ale aj prebytočnú vlhkosť.
  • Vo viacpodlažných, alebo podkrovných budovách otvorte na noc okná na čo najvyšších a najnižších miestach. Využijete tak komínový efekt a v noci Vám teplý vzduch vytiahne von cez horné okná a do domu dolu nasajete chladný vzduch z vonka.
  • Ak bývate v bungalove otvorte na noc okná a aj výlez na povalu – obdobne komínovým efektom odsajete na povalu teplý vzduch a dnu vám vtiahne z vonka cez okná chladný vzduch.
  • Ak neviete využiť komínový efekt na prirodzené prevetranie, schladenie a odvlhčenie domácnosti použiťe na noc ventilátor a vháňajte do domácnosti studený vzduch zvonka.
  • Počas dňa majte dlhodobo otvorené okná iba keď je teplota v exteriéry nižšia, alebo rovná, ako je teplota v interiéry. Inak vetrajte krátko a intenzívne (3 min).

O chladení a vlhkosti budeme písať v ďalšom článku, čoskoro.

Vonkajším tienením a jeho správnym používaním si dokážete schladiť domácnosť o 2 až 3 stupne oproti domácnosti bez vonkajšieho tienenia. Krátku teóriu o vonkajšom tienení vonkajšími žalúziami nájdete v článku Prečo exteriérové tienenie?